Opis rasy

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski – grupa I FCI, sekcja 1, nr wzorca 347, opis dostępny na stronach FCI.

Kraj pochodzenia: o uznanie rasy wystąpiła w 2002 r . Szwajcaria, dlatego obecna nazwa nawiązuje do tego kraju, jednak rasa pochodzi od białych owczarków niemieckich, a jej hodowla jako odrębnej rasy rozpoczęła się w USA i Kanadzie. Dlatego można spotkać kilka określeń tych psów  jako „owczarek amerykańsko – kanadyjski” lub historycznie „biały owczarek niemiecki „. Pies pochodzi od Owczarka Niemieckiego, jest od niego łagodniejszy, bardziej wrażliwy. Powinien być szkolony metodami pozytywnymi. Wymaga dobrej i intensywnej socjalizacji we wczesnym okresie życia ze względu na możliwe cechy lękowe u niektórych osobników. Dobrze zsocjalizowany i prowadzony owczarek jest psem przyjaznym i stabilnym psychicznie.

Historia Białego Owczarka jest smutną opowieścią o omylności i okrucieństwie człowieka, wobec niezrozumiałego dla niego świata. W Europie doprowadzono do znacznego zmniejszenia populacji tych psów w czasie drugiej wojny światowej błędnie uznając białe owczarki za albinosy z możliwością przenoszenia cech głuchoty i ślepoty – co zupełnie nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Białe Owczarki nie sa albinosami tylko posiadają biały pigment futra i czarno wybarwiona skórę, nos i poduszki łap – co wyklucza możliwość albinizmu a o czym człowiek dyskwalifikujący z hodowli w przeszłości te psy nie pomyślał. Na szczęście piękne psy znalazły wielu zwolenników, populację białych psów odbudowano dzięki zaangażowaniu wielu znanych osobistości kynologicznych i  ostatecznie w 2003 roku doprowadzono do rejestracji rasy w Europie.

 Szata: występują dwa rodzaje długości włosa owczarek krótkowłosy

  • szata średnio długa, gęsta, przylegająca oraz owczarek długowłosy
  • szata dłuższa, tworzy pióro na tylnej stronie kończyn, brzuchu i ogonie, może być lekko falista.  Szata jest dwuwarstwowa, złożona z twardego włosa okrywowego i gęstego podszerstka, przylegająca.

Maść: biała (często w odcieniu kości słoniowej).

Długość życia: 11-12 lat, istnieją w Polsce psy które przeżyły 15 lat.

 Charakter: pies łagodny w stosunku do dzieci, rodzinny, łatwo się uczy nawet skomplikowanych komend, wszechstronny i dobry w wielu aktywnościach. Owczarek jest psem predysponowanym do wielu sportów wykorzystujących aktywność poszukiwawczą , nosework, obedience, tropienie użytkowe, ratownictwo wodne, jest zainteresowany aktywnością i pracą z człowiekiem dlatego nadaje się do wielu form dogoterapii, pasienia, dogtrekkingu, dogdancing. Ten pies to czuły towarzysz rodziny a jednocześnie czujny stróż,  towarzyski, bardzo przywiązany do swoich opiekunów, zdarza się, że podąża za nimi non stop, przy czym źle znosi izolację i pozostawianie w samotności.  Niektóre osobniki bywają lękowe, może być też nieufny wobec obcych, nie powinien jednak wykazywać zbytniej lękliwości ani agresji. Ze względu na swoje rozmiary nie będzie zwycięzcą w sportach wymagających dużej prędkości i zwinności właściwej mniejszym psom jak np frisbee, flayball – mimo to amatorsko bardzo dobrze radzi sobie z tymi sportami. Pies wpatrzony w swojego przewodnika chętnie uczestniczy we wszelkich aktywnościach jakie mu zaproponuje jego człowiek. Jeśli szukasz inteligentnego przyjaciela – to dobrze trafiłeś na BOS – a .

 Wielkość: psy 60-66 cm, suki 55-61 cm – czasem większe.

Waga: psy 30-40 kg, suki 25-35 kg, zdarzają się cięższe osobniki.

 

 

Odporność na warunki atmosferyczne: duża, futro samoczyszczące, nie wymaga częstych kąpieli. Wyczesywanie raz w tygodniu. Osobniki krótkowłose są łatwiejsze w czyszczeniu w terenach błotnistych. Linienie dwa razy w roku bez różnicy dla domu czy długo czy krótkowłosy osobnik.

W Polsce psy cieszą się rosnącą popularnością i coraz częściej można je spotkać na ulicy. Liczba hodowli w ostatnich latach przyrosła geometrycznie  – co oznacza, że wybór jest duży i warto decydując się na tą rasę zwrócić uwagę na rodziców miotu z którego planujemy szczeniaka , oraz ich charakter i wykonywane zadania.